آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی

 

آرامگاه صائب تبریزی، در باغی به اسم تکیه، که باغ شخصی خود او بوده، مشرف به نهر نیاصرم و در خیابانی که به نام او (خیابان صائب) نامگذاری شده‌ است، قرار دارد. صائب تبریزی، شاعر بلند پایه سبک هندی، در حدود سال 1016 به دنیا آمد و در سال 1086(هجری قمری) در اصفهان دار فانی را وداع گفت و در باغ شخصی خودش به خاک سپرده شد.

نام اصلی صائب میرزا محمدعلی متخلص به صائب تبریزی و معروف به میرزا صائبا بوده و از معروفترین شاعران عهد صفویه و از بزرگترین عارفان سرزمین ایران بشمار می آید. اگرچه اجداد صائب تبریزی اهل شهر تبریز بودند اما خانواده صائب جزء هزار خانواری بود که به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کرده و در محله عباس ‌آباد اصفهان اقامت گزیدند، به این مردم تبارزه یعنی تبریزی‌ های اصفهان می ‌نامیدند. صائب تبریزی پس از رسیدن به سن بلوغ به شهر مکه و مدینه سفر کرد و در بازگشت از آنجا به مشهد رفت. او به قصد مسافرت به هند، به هرات و کابل نیز رفت و در سال 1042 هجری قمری به کشورمان ایران بازگشت و درشهر اصفهان ماندگار شد. در آن زمان شاه‌عباس دوم به او مقام «ملک‌الشعرایی» داد.

صائب تبریزی شاعری بود که تعداد شعر هایش زیاد بوده، تا جایی که دیوان آن را تا دویست هزار بیت نوشته‌ اند. دیوان صائب به طور مكرر در ایران و هندوستان به چاپ رسیده است. صائب خط را به صورت خوش می ‏نوشت و به زبان  تركی نیز شعر می ‏سرود. از صائب تبریزی یک مثنوی به نام قندهارنامه که درباره جنگ‌ های شاه عباس و فتح قندهار است به جا مانده.

صائب تبریزی سبکی از شعر را به کمال رساند؛ که چند قرن بعد از او به سبک هندی نام برده شد. او اسلوب معادله در شعر یا (مدعا مثل) را بیش از دیگر شاعران هم روزگارش به کار برده است. نازکی خیال و لطافت اندیشه و مضمون سازی های ظریف صائب و معنی های بیگانه و باریک در شعر او به مراتب دیده می ‌شود. ابیات غزل او دارای استقلال معنایی است و در یک غزل از چندین موضوع مختلف سخن گفته است.

به صائب تبریزی شاعر تک ‌بیت‌ها نیز گفته ‌می شود. از بیت ‌های مشهور او می توان به شعر زیر اشاره کرد:
پاکان ستم ز جور فلک بیشتر کشند گندم چو پاک گشت خورد زخم آسیا
همچو کاغذ باد گردون هر سبک‌مغزی که یافت در تماشاگاه دوران می‌پراند بیشتر
اظهار عجز بر در ظالم روا مدار اشک کباب مایهٔ طغیان آتش است
به فکر معنی نازک چو مو شدم باریک چه غم از موی‌شکافان خرده‌بین دارم
پر در مقام تجربت دوستان مباش صائب غریب و بی‌کس و بی‌یار می‌شوی

خشک شدن رودخانه‌ کنار آرامگاه صائب، خشکی درختان و باغ آرامگاه، وضعیت بد محوطه‌ اطراف آن بنا،‌ سقف آرامگاه، دیواره‌های اطراف سنگ قبر، یادگاری‌نویسی‌ها روی دیوارها  و آثار آتشی که بر جاهای مختلف ساختمان آرامگاه صائب افتاده، همه نشان از بی‌ توجهی و نادیده گرفتن این بنای تاریخی است که جای تاسف دارد. اشعار آن شاعر مدفون، در بسیاری از نقاط دنیا شناخته است و ما باید از این افتخارات بیشتر محافظت کنیم. آرامگاه صائب مربوط به دوره پهلوی است و در اصفهان، خیابان بهشتی، خیابان صائب واقع شده است.

 آرامگاه صائب

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب